Klub Sportowy "admira"

Gorzów Wielkopolski

W tym dziale przedstawiamy historyczne daty związane z funkcjonowanie 

Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski

6 marca 1953 - Utworzenie Koła Sportowego nr 54 w gorzowskiej Spółdzielni "Świt"

1957 - Koło Sportowe nr 54 połączyło się ze zlikwidowaną sekcją piłkarską KS "Budowlani" i otrzymuje statut klubu sportowego i przyjęło nazwę Klub Sportowy "Start". W nowym klubie działały sekcje: piłki nożnej, siatkówki, lekkiej atletyki, zapasów, tenisa i szachów.

8 marca 1958 - Na bazie Klubu "Start" utworzono nowy klub o nazwie Klub Sportowy "Start-Admira" a inicjatorem powołania nowego klubu był Henryk Sieradzki (uznawany z założyciela Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski. W tym też roku powołano pierwszy zarząd klubu. Przestały istnieć sekcje: szachów i zapasów.

1961 - Zmarł założyciel Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski, Henryk Sieradzki.

1962 - Awans do II ligi sekcji piłki siatkowej

1965 - Przejęto z Ligi Obrony Kraju sekcji kajakowej, która stała się później sekcją wiodącą Klubu i przysporzyła najwięcej chwały. Awans zespołu piłki nożnej do klasy "A", co było największym sukcesem tej sekcji

1965 - 1973 - Siedzibą Klubu była stara przystań, w miejscu gdzie obecnie znajduje się przystań AZS-AWF

1968 - Zostały rozwiązane sekcje: siatkówki i piłki nożnej

1969 - Powstanie fili Klubu w Skwierzynie

1972 - Pierwszy medal Mistrzostw Polski zdobyty przez zawodnika sekcji kajakowej (Eugeniusz Mielcarek)

1973 - Pierwszy medal Mistrzostw Polski Seniorów zdobyty przez zawodnika sekcji kajakowej (Zdzisława Wiśniewska-Bujko)

1979 - Pierwszy medal Międzynarodowej Imprezy Mistrzowskiej zdobyty przez zawodnika sekcji kajakowej (Jerzy Siewruk, MEJ Tampere-Finlandia)

1981 - Wobec wprowadzenia stanu wojennego, została zawieszona działalność Klubu, mimo to zawodnicy nie przestawali trenować

7 kwietnia 1983 - Klub wznowił swoją działalność po zakończeniu stanu wojennego. W tym też roku wszedł w życie nowy statut Klubu

wrzesień 1983 - Przekazano sekcję piłki ręcznej kobiet do KS AZS-AWF Gorzów Wlkp. a w jej miejsce utworzono sekcję trójboju nowoczesnego

1985 - Zamknięcie fili Klubu w Skwierzynie

5 marca 1988 - Przyjęcie nowego statutu Klubu. W tym też roku zawiesiła swoją działalność sekcja trójboju nowoczesnego

1990 - W tym roku w Plebiscycie Gazety Lubuskiej, Wojewódzkiej Federacji Sportu oraz Urzędu Marszałkowskiego na najpopularniejszych zawodników w województwie, aż 5 zawodników Klubu znalazło się w 10 (Andrzej Gryczko, Dariusz Bukowski, Rafał Trociński, Andrzej Liminowicz i Wojciech Kurpiewski). Żadnemu klubowi Naszego województwa nie udało się tego powtórzyć do dnia dzisiejszego.

1991 - Klub poraz pierwszy zorganizował Memoriał Tadeusza Hryckiewicza.

11 maj 1992 - Odłączenie z nazwy słowa Start i od tej pory Klub nosił nazwę "Admira"

1992 - Największy sukces sekcji kajakowej Klubu, którym było zdobycie przez Wojciech Kurpiewskiego srebrnego medalu z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w konkurencji K-2 500m.

1993 - Trener "Admiry" Marek Zachara został mianowany Trenerem Kadry Olimpijskiej Kanadyjkarzy i piastował to stanowisko do Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

1995 - W tym roku Klub Sportowy "Admira" zwyciężył w klasyfikacji klubowej podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski i był to największy sukces drużynowy w historii.

1996 - Klub Sportowy "Admira" zorganizował poraz pierwszy Mistrzostwa Polski w Maratonie.

19 luty 1997 - Do nazwy klubu dołączono nazwę głównego sponsora i od tej pory Klub nosił nazwę "Admira-Laguna"

czerwiec 1997 - Klub Sportowy "Admira-Laguna" był organizatorem Pucharu Świata w Maratonie Kajakowym. W tym też roku powołano filię Klubu z siedzibą w Skwierzynie.

3 kwietnia 1998 - Nadano tytuł Honorowego Prezesa Klubu Marianowi Bajakowi wieloletniemu działaczowi i prezesowi Klubu

1999 - Klub Sportowy "Admira-Laguna: był organizatorem Mistrzostw Europy w Maratonie Kajakowym

2004 - Definitywne zamknięcie fili Klubu Sportowego "Admira" w Skwierzynie.

2012 - Trener "Admiry" Rafał Krajewski został mianowany Trenerem Koordynatorem Kadry Narodowej Juniorów i piastował to stanowisko do końca 2013 roku.

18 lipiec 2013 - Zmarł najbardziej zasłużony działacz i trener Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski - Jerzy Krajewski.

15 sierpień 2016 - Rafał Rosolski jako pierwszy wychowanek Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski wystartował na Igrzyskach Olimpijskich (Rio 2016) w konkurencji K-1 1000m, niestety w tym czasie reprezentował już barwy UKS Dojlidy Białystok 

8 pażdziernik 2016 - Zmarł medalista olimpijski w barwach Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski - Wojciech Kurpiewski

3 września 2017 - Sławomir Siwiec zdobywa 500 medal z imprez rangi mistrzoswskiej dla Klubu Sportowego "Admira". Jest to srebrny medal w konkurencji K-1 5000m na Mistrzostwach Polski Seniorów.

6 sierpnia 2022 - Oleksii Koliadych zdobywa złoty medal  w konkurencji C-1 200m na Mistrzostwach Świata Seniorów (Halifax, Canada) i zostaje pierwszym w historii Klubu Sportowego "Admira" Gorzów Wielkopolski Mistrzem Świata. Zostaje również dopiero drugim Mistrzem Świata w konkurencji C-1 w historii Polski.


Informacje zostały zaczerpnięte z książki Zbigniewa Szafkowskiego pt. "45 lat KS "Admira" w Gorzowie Wlkp. (1953 - 1998)" - Gorzów Wlkp. 1998

NASI PARTNERZY

PARTNER GŁÓWNY


PARTNER WSPOMAGAJĄCY


PARTNERZY TECHNICZNI


PARTNERZY SAMORZĄDOWIPARTNER SPOŁECZNY


ORGANIZACJE PRTNERSKIELicznik odwiedzin:

Liczniki agnat.pl