Polska reprezentacja wywalczyła czternaście medali Mistrzostw Europy w kajakowym sprincie w węgierskim Szeged w dniach 13-16.06.2024 – 3 złote, 10 srebrnych, 1 brązowy. Mistrzem Europy na dystansie 200 metrów w konkurencji C-1 oraz wicemistrzem w C-2 został zawodnik Admiry Gorzów Wielkopolski – Oleksii Koliadych, który regularnie przywozi medale z największych imprez na tym dystansie. W 2022 roku był mistrzem świata i brązowym medalistą mistrzostw Europy, a z kolei przed rokiem wywalczył brąz mistrzostw Europy. W wyścigu finałowym Oleksii „rzutem na taśmę” pokonał reprezentanta Hiszpani Pablo Grane oraz Gruzina Zaze Nadiradze. Wspólnie z kolegą z reprezentacji Aleksandrem Kitewskim (CWSZ Zawisza Bydgoszcz) wywalczyli srebrny krążek.

Źródło: YouTube/Planet Canoe
Zródło: YouTube/PZKaj

Pierwszy złoty medal dla reprezentacji Polski zdobyła pewnie Justyna Iskrzycka (AZS-AWF Katowice) w konkurencji K-1 1000 metrów z czasem 3:52.701, wygrywając z reprezentantką Węgier Eszter Rendessy (3:53.908) oraz Szwedką Meliną Andersson (3:54.355). Swój pierwszy srebrny medal indywidualny na dużej imprezie w konkurencji K-1 200 m zdobyła Katarzyna Kołodziejczyk (CWZS Zawisza Bydgoszcz), przegrywając z Węgierką Anną Lucz. Na trzecim miejscu uplasowała się Dunka Bolette Iversen.

Jakub Stepun i Przemysław Korsak stanęli na drugim miejscu podium w konkurencji K-2 200 m, przegrywając z portugalską osadą (Iago Bebiano, Kevin Santos). Kilka tygodni temu na tym samym torze polski męski duet zapewnił sobie kwalifikację olimpijską do Paryża.

O czternaście setnych sekundy Sławomir Witczak przegrał brązowy medal w konkurencji K-1 500 metrów.

Na drugim miejscu podium stanęła polska dwójka kanadyjkarek Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska – najpierw na dystansie pięciuset metrów, a później na dystansie dwustu metrów. Ten damski duet będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Dwa medale wywalczyły dwie polskie kajakarki Sandra Ostrowska i Katarzyna Kołodziejczyk. W sesji porannej Sandra Ostrowska, Katarzyna Kołodziejczyk, Justyna Iskrzycka i Julia Olszewska zajęły drugie miejsce w finale czwórek na dystansie 500 metrów, ustępując węgierkom, a trzecie miejsce w tej konkurencji zajęła osada Norwegii. W konkurencji K-2 200 metrów Ostrowska i Kołodziejczyk o trzy setne sekundy wyprzedziły rywalki z czwartego miejsca i wywalczyły brązowy krążek.

Jakub Stepun został drugim zawodnikiem w finale rywalizacji w jedynkach na dystansie 200 metrów. Polak o trzy setne sekundy przegrał złoty medal z reprezentantem Ukrainy Oleksandrem Zaitsevem.

Męska czwórka kajakowa Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński, Piotr Morawski, Przemysław Rojek zajęli szóste miejsce. Pilarz i Leszczyński z kolei rano wygrali finał B w dwójce na pięćset metrów.

Złoty medal zdobyła Dorota Borowska (KS Posnania Poznań), która wygrała finał na olimpijskim dystansie w C1 200 metrów.

Srebrny medal w C2 500 metrów, który również jest dystansem olimpijskim, sięgnęli Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński.

Wielką niespodziankę sprawili kajakarze, którzy, choć za rywali mieli osady z kwalifikacją olimpijską, wywalczyli srebrny medal w K4 500 metrów. Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Piotr Morawski i Sławomir Witczak złoto przegrali zaledwie o pięć setnych sekundy.

Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk w K2 500 metrów pań zajęły drugie miejsce.

Mistrzostwa Europy zakończyła rywalizacja na pięciokilometrowych dystansach, ale Polacy – Magda Stanny w C1, Adrian Kłos w C1 i Rafał Rosolski w K1 – zajęli dalsze lokaty. Na Mistrzostwach Europy nie startowało sześć polskich kajakarek, z największymi gwiazdami Karoliną Nają i Anną Puławską na czele, które przygotowują się do igrzysk w Paryżu na zgrupowaniu we Włoszech.