W tym dziale przedstawiamy historyczne daty związane z funkcjonowanie

Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski

6 marca 1953 – Utworzenie Koła Sportowego nr 54 w gorzowskiej Spółdzielni „Świt”

1957 – Koło Sportowe nr 54 połączyło się ze zlikwidowaną sekcją piłkarską KS „Budowlani” i otrzymuje statut klubu sportowego i przyjęło nazwę Klub Sportowy „Start”. W nowym klubie działały sekcje: piłki nożnej, siatkówki, lekkiej atletyki, zapasów, tenisa i szachów.

8 marca 1958 – Na bazie Klubu „Start” utworzono nowy klub o nazwie Klub Sportowy „Start-Admira” a inicjatorem powołania nowego klubu był Henryk Sieradzki (uznawany z założyciela Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski. W tym też roku powołano pierwszy zarząd klubu. Przestały istnieć sekcje: szachów i zapasów.

1961 – Zmarł założyciel Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski, Henryk Sieradzki.

1962 – Awans do II ligi sekcji piłki siatkowej

1965 – Przejęto z Ligi Obrony Kraju sekcji kajakowej, która stała się później sekcją wiodącą Klubu i przysporzyła najwięcej chwały. Awans zespołu piłki nożnej do klasy „A”, co było największym sukcesem tej sekcji

1965 – 1973 – Siedzibą Klubu była stara przystań, w miejscu gdzie obecnie znajduje się przystań AZS-AWF

1968 – Zostały rozwiązane sekcje: siatkówki i piłki nożnej

1969 – Powstanie fili Klubu w Skwierzynie

1972 – Pierwszy medal Mistrzostw Polski zdobyty przez zawodnika sekcji kajakowej (Eugeniusz Mielcarek)

1973 – Pierwszy medal Mistrzostw Polski Seniorów zdobyty przez zawodnika sekcji kajakowej (Zdzisława Wiśniewska-Bujko)

1979 – Pierwszy medal Międzynarodowej Imprezy Mistrzowskiej zdobyty przez zawodnika sekcji kajakowej (Jerzy Siewruk, MEJ Tampere-Finlandia)

1981 – Wobec wprowadzenia stanu wojennego, została zawieszona działalność Klubu, mimo to zawodnicy nie przestawali trenować

7 kwietnia 1983 – Klub wznowił swoją działalność po zakończeniu stanu wojennego. W tym też roku wszedł w życie nowy statut Klubu

wrzesień 1983 – Przekazano sekcję piłki ręcznej kobiet do KS AZS-AWF Gorzów Wlkp. a w jej miejsce utworzono sekcję trójboju nowoczesnego

1985 – Zamknięcie fili Klubu w Skwierzynie

5 marca 1988 – Przyjęcie nowego statutu Klubu. W tym też roku zawiesiła swoją działalność sekcja trójboju nowoczesnego

1990 – W tym roku w Plebiscycie Gazety Lubuskiej, Wojewódzkiej Federacji Sportu oraz Urzędu Marszałkowskiego na najpopularniejszych zawodników w województwie, aż 5 zawodników Klubu znalazło się w 10 (Andrzej Gryczko, Dariusz Bukowski, Rafał Trociński, Andrzej Liminowicz i Wojciech Kurpiewski). Żadnemu klubowi Naszego województwa nie udało się tego powtórzyć do dnia dzisiejszego.

1991 – Klub poraz pierwszy zorganizował Memoriał Tadeusza Hryckiewicza.

11 maj 1992 – Odłączenie z nazwy słowa Start i od tej pory Klub nosił nazwę „Admira”

1992 – Największy sukces sekcji kajakowej Klubu, którym było zdobycie przez Wojciech Kurpiewskiego srebrnego medalu z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w konkurencji K-2 500m.

1993 – Trener „Admiry” Marek Zachara został mianowany Trenerem Kadry Olimpijskiej Kanadyjkarzy i piastował to stanowisko do Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

1995 – W tym roku Klub Sportowy „Admira” zwyciężył w klasyfikacji klubowej podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski i był to największy sukces drużynowy w historii.

1996 – Klub Sportowy „Admira” zorganizował po raz pierwszy Mistrzostwa Polski w Maratonie.

19 luty 1997 – Do nazwy klubu dołączono nazwę głównego sponsora i od tej pory Klub nosił nazwę „Admira-Laguna”

czerwiec 1997 – Klub Sportowy „Admira-Laguna” był organizatorem Pucharu Świata w Maratonie Kajakowym. W tym też roku powołano filię Klubu z siedzibą w Skwierzynie.

3 kwietnia 1998 – Nadano tytuł Honorowego Prezesa Klubu Marianowi Bajakowi wieloletniemu działaczowi i prezesowi Klubu

1999 – Klub Sportowy „Admira-Laguna: był organizatorem Mistrzostw Europy w Maratonie Kajakowym

2004 – Definitywne zamknięcie fili Klubu Sportowego „Admira” w Skwierzynie.

2012 – Trener „Admiry” Rafał Krajewski został mianowany Trenerem Koordynatorem Kadry Narodowej Juniorów i piastował to stanowisko do końca 2013 roku.

18 lipiec 2013 – Zmarł najbardziej zasłużony działacz i trener Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski – Jerzy Krajewski.

15 sierpień 2016 – Rafał Rosolski jako pierwszy wychowanek Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski wystartował na Igrzyskach Olimpijskich (Rio 2016) w konkurencji K-1 1000m, niestety w tym czasie reprezentował już barwy UKS Dojlidy Białystok

8 pażdziernik 2016 – Zmarł medalista olimpijski w barwach Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski – Wojciech Kurpiewski

3 września 2017 – Sławomir Siwiec zdobywa 500 medal z imprez rangi mistrzowskiej dla Klubu Sportowego „Admira”. Jest to srebrny medal w konkurencji K-1 5000m na Mistrzostwach Polski Seniorów.

6 sierpnia 2022 – Oleksii Koliadych zdobywa złoty medal  w konkurencji C-1 200m na Mistrzostwach Świata Seniorów (Halifax, Canada) i zostaje pierwszym w historii Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski Mistrzem Świata oraz drugim Mistrzem Świata w konkurencji C-1 w historii Polski.

8 wrzesień 2023Turniej Nadziej Olimpijskich w Poznaniu. Dwójka klubowa Piotr Szymczak, Norbert Midloch reprezentując Polskę zdobywają złoty medal w konkurencji K-2 1000 m oraz brązowy medal w K-2 500 m. Ponadto Norbert Midloch zdobywa brązowy medal w konkurencji K-1 200 m. Zawodniczka Zuzanna Rynkiewicz (w składzie: Julia Piasecka, Dominika Zimnoch, Julia Więcławska) na tych samych zawodach wywalczyła brązowy medal w konkurencji K-4 500m.

Informacje zostały zaczerpnięte z książki Zbigniewa Szafkowskiego pt. „45 lat KS „Admira” w Gorzowie Wlkp. (1953 – 1998)” – Gorzów Wlkp. 1998. Tekst: Rafał Krajewski, Marcin Chrobot.