Zawodnik Klubu Sportowego „Admira” Gorzów Wielkopolski – Oleksii Koliadych stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata w uzbeckiej Samarkandzie i po raz kolejny potwierdził światowy poziom, zdobywając złoty medal w konkurencji C-1 200 metrów. Na torze po niesamowitej walce Oleksii Koliadych pokonał Hiszpana Pablo Granę. Na trzeciej pozycji uplasował się Gruzin Zaza Nadiradze.

Radość Alexa jest tym większa, gdyż jak sam mówił, jego celem na ten rok jest wygranie wszystkich startów w konkurencji C-1 200 m. Dokonał tego w świetnym stylu- aż czterokrotnie !!! Rozpoczął od wygranej na Pucharze Świata, później na Mistrzostwach Europy, nie do pokonania był na arenie krajowej podczas Mistrzostw Polski, na koniec stawiając kropkę na i w pięknym stylu wywalczył najważniejszy tytuł- MISTRZA ŚWIATA.

(Źródło: TVP Sport)

Ze względu na rozgrywanie mistrzostw w roku olimpijskim zawodnicy startowali tylko w konkurencjach, które nie są w programie olimpijskim. Biało-Czerwona reprezentacja zdobyła trzy medale – dwa złote i jeden srebrny. Olimpijczyk z Paryża Wiktor Głazunow w konkurencji C-1 5000 metrów zdobył złoty medal. Srebrny medal w konkurencji K-1 200 metrów Jakub Stepun, również olimpijczyk z Paryża.

(Źródło:PZKaj)

Oleksii Koliadych wielokrotnie podczas mistrzowskich imprez potwierdzał swój wysoki poziom w konkurencjach sprinterskich. Niewątpliwie największym sukcesem w karierze seniorskiej było zdobycie w 2022 roku złotego medalu Mistrzostw Świata w kanadyjskiej miejscowości Dartmouth w konkurencji C-1 200 m. W tym samym roku zdobył także brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Monachium. W roku 2023 na Mistrzostwach Świata w Duisburgu wywalczył brązowy medal. W roku 2024 w węgierskim Szeged na Mistrzostwach Europy stanął na 3 stopniu podium.

Stepun wystąpił jako szlakowy czwórki mieszanej w składzie z Przemysławem Korsakiem, Justyną Iskrzycką i Julią Olszewską. Polska osada zajęła piąte miejsce. Wyścig „mixów” wygrała osada z Białorusi startująca pod neutralną flagą.

Kajakarz Sławomir Witczak był czwarty w finale K-1 500 m, ustępując kolejno Czechowi (Josef Dostal), Portugalczykowi (Fernando Pimenta) i Białorusinowi (Uladzislau Krawiec).

Bez niespodzianek rywalizowały kajakarki. Justyna Iskrzycka odpadła z rywalizacji w przedbiegu. Katarzyna Kołodziejczyk odpadła w półfinale K1 200 m oraz w dwójce na 200 m z Sandrą Ostrowską.