KWALIFIKACJE DO KADRY NARODOWEJ JUNIORÓW I SENIORÓW

Na torze regatowym Centralnego Ośrodka Spotu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, na jeziorze Raduń w dniach 26-27 kwietnia odbyły się Ogólnopolskie Regaty Konsultacyjne Juniorów i Seniorów oraz 1.Puchar Polski w kajakarstwie klasycznym. Zawody miały na celu sprawdzenie przygotowania zawodników do zbliżającego się sezonu startowego w 2024 roku oraz wyselekcjonowanie grupy zawodników do reprezentacji Polski na zawody międzynarodowe, Mistrzostwa Świata i Europy w 2024 roku.

Sprawdziany na wodzie odbywały się w konkurencjach kajakowych jedynek (K-1) oraz kanadyjkowych jedynek (C-1) na dystansach 2000 m, 1000 m, 500m. Pierwszy sprawdzian czasowy obejmował przejazd indywidualny na dystansie 2000 m, a po dziesięciominutowym odpoczynku przejazd na dystansie 1000m. Najlepsi zawodnicy po indywidualnych sprawdzianach zostali przydzieleni  do finałów A, B, C, D zgodnie
z uzyskanymi wynikami, gdzie przejazd na dystansie 2000 m kwalifikował do finałów na dystansie 1000 m, a po przejeździe indywidualnym na 1000 m do finałów na dystansie 500 m.

W kwalifikacjach wzięło udział ponad 450 sportowców reprezentujących ponad 50 klubów kajakarskich z całej Polski i Szkoły Mistrzostwa Sportowego (SMS Gorzów, SMS Wałcz, SMS Poznań, SMS Olsztyn).

Czternastu zawodników Klubu Sportowego „Admira” walczyło o jak najlepsze rezultaty w wyścigach indywidualnych w  kategoriach: junior młodszy, junior i senior. Po pierwszym dniu siedmiu naszych zawodników po przejeździe na 2000 m zakwalifikowało się do finałów na 1000 m . W kategorii seniorskiej odbyły się eliminacje na dystansie 500 i 1000 metrów.

Finał A mężczyzn wygrał Sławomir Witczak z KS Energetyk Poznań (3:32.65), kolejno przed Przemysławem Korsakiem z UKS Kajak Silvant Kajak Elbląg (3:33.25) i Rafałem Rosolskim z Dojlidy Białystok Canoe&Kajak Team (3:36.39) na 6 miejscu przypłynął zawodnik Admiry Tomasz Burko (SMS Gorzów), uzyskując czas 3:43.59. W finale B na drugiej pozycji przypłynął kolega klubowy Wojciech Ratajczak (3:48.85), przegrywając z Mateuszem Trojanowskim (SMS Wałcz).

W wyścigu seniorskich kanadyjek (Finał A C-1 1000 m) na czele przypłynął Wiktor Głazunow reprezentujący barwy AZS-AWF Gorzów (3:50.68) przed Adrianem Kłosem (WTS Astoria Bydgoszcz, 3:53.14) i Kacprem Sieradzanem  z KS Wiskort Szczecin. W tej konkurencji 7 miejsce zajął Kyrylo Krasinkyi (Admira) pokonując dystans z czasem 4:06.66.

W finale A kobiet na 1000 metrów  na pierwszym uplasowała się Justyna Iskrzycka z AZS-AWF Gorzów (4:03.49) , przed Karoliną Nają (KS Posnania Poznań, 4:05.90) i Adrianną Kąkol z KKW 1929 Kraków (4:07.38).

W kategorii juniorów Piotr Szymczak (KS Admira, SMS Gorzów) zajął 4 miejsce w finale A (3:50.06). Zaraz za nim przypłynął kolega klubowy Norbert Midloch (SMS Gorzów). Walkę na torze wygrał Alex Borucki (SMS Wałcz, 3:44.28) złoty medalista Mistrzostw Świata i Europy Juniorów, przed Mateuszem Kubalskim brązowym medalistą Mistrzostw Świata (G-Power, SMS Gorzów). W tym samym finale miłym zaskoczeniem było zajęcie 8 miejsca przez Adriana Najdę z Admiry (SMS Gorzów), który ambitnie walczył do ostatnich metrów uzyskując czas 4:01.63. W finale C na 8 miejscu przypłynął Jacek Straszewski (4:11.04).

W finale A K-1 1000 m juniorek czwarte miejsce zajęła zawodniczka Admiry Zuzanna Rynkiewicz (SMS Gorzów, 4:23.20). Bezkonkurencyjna w tym wyścigu okazała się Zofia Więcławska (KST Włókniarz Chełmża, 4:14.84), wygrywając z Aleksandrą Szeligą (SMS Wałcz, 4:21.93) i Julią Kot (UKS Kajak Silvant Kajak Elbląg, 4:22.83). Finał C zaliczyła Lena Kopeć z Admiry (7 miejsce, 4:52.85).

Wśród juniorów młodszych w finale A na dystansie 1000 m brylował Paweł Szott (G’Power, SMS Gorzów, 3:49.99), przed Mikołajem Kazimierczakiem z UMKS Zryw Wolsztyn (3:52.43) i Damianem Zawistowskim (SMS Olsztyn, 3:53.18). 4 miejsce w tym finale zajął Adam Kuściński (Admira) uzyskując czas 3:56.46. W finale C w tej konkurencji na 9 miejscu przypłynął Hubert Puchaski (Admira, SMS Gorzów). W finale D znaleźli się 3 zawodników Admiry – Mieszko Książkiewicz (2 miejsce), Filip Sylwan (4miejsce), Kurylo Kurman (5 miejsce).

Nasza juniorka młodsza Michalina Plackowiak (SMS Gorzzów) wywalczyła 3 miejsce w finale C na 1000 m. W wyścigach juniorek młodszych najlepszą zawodniczką na 1000 m została Julia Piasecka (SMS Wałcz).

Najlepszą kajakarką seniorką w wyścigach na 500 m okazała się Dominika Putto z CWZS Zawiszy Bydgoszcz (1:58.06) przed Anną Puławską z KS AZS-AWF Gorzów (1:58.23), Karoliną Nają z KS Posnania Poznań.

Czołówka finału A juniorów na 500 m powtórzyła wynik miejscowy z 1000 metrów. Pierwsze miejsce zajął Alex Borucki (SMS Wałcz, 1:45.39), przed Mateuszem Kubalskim (G-Power, SMS Gorzów, 1:47.76). 3 miejsce zajął Piotr Szymczak (Admira, SMS Gorzów, 1:49.55). Na 4 pozycji przypłynął Norbert Midloch (Admira, SMS Wałcz, 1:50.85). Adrian Najda z Admiry zajął 9 miejsce w finale B (2:06.80). W finale D na 8 pozycji uplasował się Jacek Straszewski (2:02.78).

Finał A na dystansie 500 metrów juniorów młodszych wygrał Paweł Szott (SMS Gorzów, 1:52.88). Na drugim miejscu przypłynął Mikołaj Kaźmierczak z Wolsztyna (1:54.69), przed Damianem Zawistowskim z Olsztyna (1:55.32). Adam Kuściński (Admira) przypłynął na 9 miejscu (2:00.19).

W wyścigach na 500 metrów juniorek Finał A wygrała Zofia Więcławska z KTS Włókniarz Chełmża (2:03.87), przed Dominiką Zimnoch (SMS Wałcz, 2:04.59) i Julią Kot z Elbląga (2:08.54). Zuzanna Rynkiewicz zajęła w tym wyścigu 5 miejsce (2:08.93). Koleżanka klubowa Lena Kopeć zajęła 6 miejsce w finale C.

Gorzowianin Przemysław Korsak (obecnie reprezentujący klub UKS Silvant Kajak Elbląg) wśród mężczyzn okazał się najlepszym zawodnikiem na dystansie 500 metrów, wygrywając finał A z czasem 1:44.79. Na drugim miejscu przypłynął Sławomir Witczak z KS Energetyk Poznań (1:44.88), przed Jakubem Stepunem z KS AWF-AZS Poznań (1:45.98). Tomasz Burko (Admira) zajął 5 miejsce w finale B. Wojciech Ratajczak zajął w tej konkurencji 4 miejsce w finale C.

Męskie wyścigi kanadyjek na dystansie 500 metrów wygrał Wiktor Głazunow (KS AZS-AWF Gorzów) uzyskując czas 1:55.29. Drugą lokatę zajął zawodnik z Politechniki Opolskiej Arsen Śliwiński, przed Aleksandrem Kitewskim z Białegostoku. Po przyzwoitych eliminacjach zawodnik Admiry Alex Koliadych przypłynął w finale A na 9 miejscu. Kyrylo Krasinskyi (Admira) wywalczył 6 miejsce w finale B.

W juniorkach młodszych Michalina Plackowiak wywalczyła 1 miejsce w finale C. Najlepszą juniorką młodszą na dystansie 500 metrów okazała się Julia Piasecka (SMS Wałcz).

Podczas rozgrywanych regat wielkim widowiskiem były wyścigi dwójek Kadry Narodowej Kobiet na dystansie 500 metrów. Najlepszym duetem okazały się zawodniczki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, kolejno przed Karoliną Nają i Anną Pławską oraz Justyną Iskrzycką i Katarzyną Kołodziejczyk.